Seçim öncesi ve sonrası en tartışılan il: Hatay’ı kim aldı kim verdi

6 şubat depreminin ardından yerel yönetimlerin ağır tepkiler aldığı Hatay’da 31 Mart seçimlerinin sonuçları çok merak ediliyor. Kampanya sürecinde siyasiler tarafından en çok ziyaret edilen ve adaylarının çok konuşulduğu Hatay’da ortaya çıkan oy oranları seçim öncesi kadar çok konuşuldu.

CHP’nin Hatay’dan yeniden aday gösterdiği Lütfü Savaş, seçim öncesinde en tartışılan adaylardan biriydi. CHP’den yapılan açıklamada, yeniden adaylığı çok tepki çeken Lütfü Savaş adaylığının devam edeceği bildirilmişti. CHP tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Partimizin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı üzerine yapılan son değerlendirmeler sonucunda; il örgütümüzün, ilçe örgütlerimizin, ilçe belediye başkan adaylarımızın talep ve mutabakatları üzerine Lütfü Savaş’ın adaylığının devamına kararı verilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

TİP’TEN GÖKHAN ZAN HAMLESİ

Lütfü Savaş’ın adaylığı son ana kadar çok konuşulurken TİP cehpesinden de beklenmedik bir hamle geldi. İYİ Parti’den istifa eden Gökhan Zan TİP’ten Hatay adayı olduğunu açıkladı. 31 Mart’taki yerel seçimlerde TİP’in odağına aldığı illerin başında 6 Şubat depreminde çok büyük faaliyet yürüttüğü Hatay geliyor. Daha önce İyi Parti’den milletvekili adayı olan eski milli futbolcu Gökhan Zan isminde karar kılındı. PArti’den yapılan açıklamada Hatay halkının CHP’ye ve Lüftü Savaş’a mecbur olmadığı iması yapılmıştı.

SES KAYDI ORTAYA ÇIKTI

Eski milli futbolcu Gökhan Zan’a ait olduğu iddia edilen ve adaylığına ilişkin pazarlıkların yapıldığı bir ses kaydı kamuoyuna bomba gibi düştü. TİP ses kayıtlarının ardından Zan’ın adaylığını geri çektiğini duyurdu.

TİP’ten yapılan açıklamada, “Hatay İttifakı’nın ortak aday olarak önerdiği Gökhan Zan’ın partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır” denildi. Ahmet Şık, Zan’ın TRT’de spor yorumcuğu pazarlığı yaptığını kendisine itiraf ettiğini de iddia etti. ilettiği belirtildi.

Gökhan Zan ise söz konusu ses kayıtları için kumpas ve şantaj iddiası ile savcılığa suç duyurusunda bulundu. TİP’in desteğini çektiği Gökhan Zan “adaylığının kararlılıkla sürdüğünü” açıkladı.

OY ORANLARI BELLİ OLDU

Saat 04:00 itibariyle Hatay’da son durum şöyle

Mehmet Öntürk – AKP: %44,45 / 344.813

Lütfü Savaş – CHP: %43,95 / 340.999

Nuri Parlak – YRP: %2,58 / 20.034

Gökhan Zan – TİP: %2,01 / 15.580

ÖZGÜR ÖZEL’DEN TEPKİ: GASP EDİLİYOR

Hatay’da oy sayım süreci de çok çekişmeli geçti. Mehmet Öntürk ile Lütfü Savaş arasında çok az fark bulunurken son ana kadar her iki isimde lider oldu. Sayımlara itirazlar gelirken CHP lideri Özgür Özel’de sosyal medya hesaından bir paylaşım yaptı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın seçime müdahil olduğu bir usulsüzlük olduğunu savunarak “Hatay halkının iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, doğrudan Hatay Valisi’nin müdahil olduğu bir usulsüzlük, bir milli irade gaspı söz konusudur. Çok sayıda milletvekilimizi görevlendirdik, Hatay halkının iradesine sonuna kadar sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

VALİ MASATLI PAYLAŞTI

Vali Mustafa Masatlı, istifa ettiği yönündeki haberleri yalanlayarak bir fotoğraf paylaştı. Masatlı, paylaşımına “Yeni güne bir fotoğraf. Ekip Arkadaşlarımla beraber Hatayımız için görevimizin başındayız” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x